Doçentlik başvuru tarihleri; 20 Mart – 31 Mart ve 20 Ekim – 31 Ekim olarak belirlenmiştir. Adaylar, başvuru tarihlerine göre başvuru dosyalarını eksizsiz bir şekilde tamamlamalıdır. Eksiksiz bir dosya ile doçentliğin kapılarını açabilirsiniz.

Doçentlik başvuruları 2024 yılında daha önceki yıllarda olduğu gibi hem Mart hem de Ekim aylarında gerçekleştirilecektir. Mart ve ekim aylarının son on gününde (20-31 Mart, 20-31 Ekim) adaylar başvuru ekranından beyannamelerini doldurduktan sonra başvuru ücretini de ödeyerek süreçlerini tamamlayabileceklerdir.

Beyannamenin doldurulması doçentlik başvuru aşamasının belki de en önemli adımıdır. Bu aşamada adaylar puan almayacak eserleri puanlamaya dahil etmemeli, varsa ilişkili eserlerini muhakkak beyan etmeli ve puanlamalarını da bu doğrultuda tamamlamalıdır.

Doçentlik Başvurusu Yılda Kaç Kez Yapılır?

Doçentlik başvurusu yılda iki defa yapılabilmektedir. Bunların ilki martta, ikincisi ekimdedir ancak adaylar bu aylardan önce de Doçentlik Bilgi Sistemleri2ne giriş yaparak yayınlarını yükleyebilmektedir.

Doçentlik Başvuru Tarihleri Değişti Mi?

Hayır, doçentlik başvuru tarihlerinde değişiklik yapılmamıştır ancak başvuru kriterlerinde 2024 yılında uygulamaya alınacak bir dizi değişiklik yapılmıştır ve yeni kriterlere temel alanlara göre ÜAK resmî sitesi üzerinden erişim sağlanabilmektedir. Başvuru haftası öncesinde yapılan duyuruların değişikliğe yol açması sebebiyle güncel duyuruların da takip edilmesi önemlidir.

Doçentlik Dosyanızı Profesyonel Danışmanlarımız Hazırlasın: Doçentlik Dosyası Hazırlama Hizmeti

Doçentlik Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Her yılın Mart ve Ekim ayının son on gününde doçentlik başvurusu yapılmaktadır. Bu tarihlerde başvuru ekranına erişim sağlanabilmektedir. Başvuruların kesin olarak tamamlanmasına kadar adaylar yıl boyunca kendi DBS’lerinde yayın ekleme-çıkarma-değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu süreçte doçentlik başvuru danışmanlığı hizmetlerimiz ile yanınızdayız!

Doçentlik Başvurusu Mart 2024

2024 yılının ilk başvurusu mart ayında gerçekleşecektir. Bu tarihe dek adayların yayın yapma, dosyalarını hazırlama ve Doçentlik Bilgi Sistemi üzerinde değişiklik yapma olanağı bulunmaktadır. Başvuruların altı aylık periyotlarla yapılması, resmi bir açıklama yapılmadığı sürece 2024 yılı için de devam edecek gibi görünmektedir.

Doçentlik Başvurusu Ekim 2024

Yeni kriterleri Mart dönem için karşılayan ancak yayın eksiği bulunan doçent adaylarının bu eksikleri ekim ayındaki başvurulara kadar tamamlayıp dosyalarını hazırlamaları mümkündür. Kriterlerde Ekim 2024 için bir değişiklik olup olmayacağına yönelik olarak resmi kanallardan henüz bir açıklama yapılmamıştır.

Post a comment

Your email address will not be published.